Предизборен коментар: Мобилизационният ресурс на партиите е към своя край
Организационният и мобилизационен ресурс на партиите е към своя край заради честите избори. Тези избори ще покажат организационното състояние на всички партии.
Този прочит направи пред БНР на прага на предизборната кампания политологът Христо Панчугов. Той очаква вяла кампания, „без особено въображение, по-скоро инерционна“.
Липсата на намеса на ГЕРБ в хаоса на българската политика през последния месец е само по себе си стратегия. В момента никой не атакува истински ГЕРБ, посочи той.
Присъствието на Доган в листите на едното крило на ДПС е в райони, в които ще има най-оспорвана битка, отбеляза политологът. Според него оглавяването на листата в Кърджали е „опит да се спечелят гласовете на избирателите, без да се мине през областната и местна структура, които вероятно са застанали зад г-н Пеевски“.
ДПС никога не е функционирала като политическа партия, а по-скоро като корпорация. Гласоподавателите на ДПС винаги са били част от особен обръч – на база на традиционния вот, но и на местното влияние – структурата, която преразпределя, изтъкна Христо Панчугов.
„За първи път ясно ще видим истински не само влиянието на единия и другия в ДПС, но и митовете около това как работи организираният вот в тази партия.“
Умората на партиите би била фактор за сформиране на следващо управление, защото и обществото няма нагласата за радикална промяна, смята Христо Панчугов.
Той изказа мнение, че обществото „би преглътнало доста странни коалиции“, което може да доведе радикална управленска алтернатива.
Движещи се около ръба (избирателната бариера – бел. ред.) политически партии, склонни да търгуват, вероятно ще се окажат потенциален партньор за управление. ГЕРБ неведнъж са правили подобни упражнения, допуска политологът, според когото обаче това е по-малко вероятен сценарий.
Вотът за „Възраждане“ е предвидим. Те са добри в това, че имат сравнително ясна линия – критикуват цялата политическа система, без да предлагат решения, каза още той.
Прегледана: 11165