Михайловски: ББР има 30 милиона несъбираеми кредити

0

„Общият брой предприятия в България е около 420 хиляди, те се фокусират в група, която представлява 0.17% от общия брой. Не може да става дума за малки и средни предприятия.“ Това каза в интервю за БНР Христо Михайловски, ръководител на Българската агенция за кредитен рейтинг относно дейността на Българската банка за развитие (ББР). 

„Нашият анализ показва, че през тази година тя е над 100 милиона на загуба. Около 30 милиона има несъбираеми кредити.“

Михайловски припомни, че банката е създадена през 1999 г. по модел на Германия и Корея, които имат успех в стимулирането на малки и средни предприятия експортно. 

„Дейността на тези банки в Корея и Германия е успешна. Дали е успешна в България – не мога да кажа. Дали си изпълнява мисията – според мен не.“

Със законодателни промени през 2008 година функциите се разширяват и разводняват, изтъкна Михайловски.

Полека-лека функцията се разводнява. Фокусът на тази банка да помага на малки и средни предприятия изчезваИ стигаме до кредитирането на тези 8 предприятия.“

Христо Михайловски се спря на четирите фирми от общо осем получатели на големи суми, които се смятат за свързани с Делян Пеевски и за които четири фирми финансирането надхвърля 500 милиона лева.

„Банката си остава с приоритет за кредитиране на малки и средни предприятия. Дефиниция на средно предприятие е до 100 милиона. В периода на кредитиране по публична информация „Благоевград – БТ“ е имала приходи от над 140 милиона. Тоест, тя не влиза в приоритетните дейности на банката. Тук имаме явно нарушение на Закона за ББР.“

Според Закона за кредитните институции максимум до 25% от капитала нададена банка може да бъде използван за финансиране на свързани лица, поясни още Михайловски.

„В средата на 2019 година капиталът на банката е малко над 800 милиона лева. Тук имаме финансиране над 500. Всъщност имаме финансиране, което е над 60% от капитала на банката, което е нарушение над два пъти, ако тези публични данни са верни, ако се докаже тази свързаност. Имаме нарушение на устава, нарушение на закони, БНБ – надзорът, другите органи. По-важното е, че банката не изпълнява своята мисия.“

Прегледана: 131717

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече