Да се намесва външната политика във вътрешнополитическите интриги е безотговорно и под нивото на държавен глава
„Борисов е и довереното лице на турския президент Ердоган, който поздрави ДПС на конференцията й“.
Това каза вчера президентът Румен Радев в поредната си словесна атака срещу министър-председателя Бойко Борисов, към когото като мишена на язвителните си думи прибави и Движението за права и свободи – очевидно заради заявката, че то няма да подкрепи евентуалната кандидатура на Радев за втори мандат тази година.
Паметливи хора реагираха в социалните мрежи с уместен въпрос:
Но темата има и друга страна.
Да се смесва външната политика с вътрешната е не просто проява на лош вкус. Това е безотговорно, а оттам може да бъде и опасно. Това не е поведение на висотата на поста, който заема Радев.
Да замесваш името на лидера на съседна държава във вътрешнополитическите интриги на своята е основание за съседната държава да поиска обяснение. При това става дума за замесване в един взривоопасен етнически контекст.
От коментара на Радев се разбира, че от едната страна на политическото противопоставяне е той, а от другата са заедно министър-председтелят, ДПС и турският президент. Излиза, че ако Бориов и Пеевски са „ортаци“, третият „ортак“ е Реджеп Тайип Ердоган.
Само дето българският президент не каза открито, че Турция се меси във вътрешните работи на България. Само дето не нарече турския си колега „мутра“ и не му извика: „Вън!“ Само дето с петте ни годни да летят „МиГ“-а не размаха юмрук на Анкара.
Ще бъде доста трудно, ако се наложи държавният ни глава да се обоснове убедително и да обясни емоционалния си изблик пред репортери на днешния Богоявленски парад.
Турция може да не е моделът за демокрация за много европейски държави, включително и за България. Но Турция е:
-съюзник на България в НАТО с втората по големина армия в алианса;
-страна, която има 10-процентно етническо малцинство в България;
-важен търгорски партньор и транзитьор на енергия както за България, така и за целия ЕС;
-важен съюзник в борбата с тероризма – за България, Европа, САЩ;
-държава, която спазва ангажимента си да задържа мигрантските вълни на своя територия.
По всички тези причини лидери на много по-мощни от България страни и организации, внимателно мерят думите си, когато говорят за Турция и Ердоган, дори да не одобряват политиката му.
Правят го не от страх, малодушие или липса на достойнство, а защото имат здрав разум и чувство за отговорност.
Затова да се маркират Турция и българските турци като политически противник и да се прилепят като очернящо петно към главния политически опонент ГЕРБ е крайно безотговорно.
Радев може да умее да кара самолет, но да „кара“ държава очевидно не умее.
Автор: Веселин Желев
Източник: Клуб Z
Прегледана: 3641